Jeśli zastanawiasz się nad montażem przesłon na oknach, to wiedz, że zdecydowanie warto się na to zdecydować. Takie rozwiązania są obecnie bardzo modne, wprowadzają do pomieszczeń powiew nowoczesności, przede wszystkim jednak stanowią praktyczne opcje. Zapewniają ochronę przed nadmiernym słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń, po zmroku zaś gwarantują prywatność. Szczególnie dobrze mogą sprawdzić się plisy. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Czym rolety plisowane odróżniają się od innych przesłon okiennych?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje przesłon okiennych —  jest to jeden z powodów ich wielkiej popularności i faktu, że takie rozwiązania coraz częściej wypierają tradycyjne aranżacje okna w postaci zasłon i firanek. Wybierać można wśród żaluzji, rolet czy verticali. Wydaje się jednak, że szczególnie wygodnym rozwiązaniem są rolety plisowe, przede wszystkim dlatego, że w odróżnieniu od wszystkich wcześniej wymienionych opcji dają możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna. Można je zwijać od dołu i od góry, zacieniając na przykład środek szyby, biorąc pod uwagę pozycję słońca na niebie. Jest to niezwykle wygodne, pozwala też unikać palącego słońca bez jednoczesnego zaciemniania pomieszczeń, co przyda się na przykład w czasie wykonywania rozmaitych czynności.

Duże znaczenie ma też fakt, że plisy wykonywane są między innymi z materiałów tekstylnych i mogą mieć różny wygląd. Dostępne są rozmaite kolory, a nawet wzory, na przykład kwiatów, co pozwala na tworzenie dowolnych, pięknych aranżacji.

Montaż i pielęgnacja rolet plisowych

Takie kwestie także stanowią mocną stronę tego rodzaju przesłon. Ich montaż nie musi być inwazyjny  — kiedy nie chce się nawiercać otworów we framugach okien, można postawić na instalację w specjalnej szynie. Pielęgnacja również jest prosta — tkaninę wystarczy zdjąć i wyprać, podczas gdy na przykład metalowe żaluzje trzeba czyścić wilgotną szmatką czy szczotką z uwzględnieniem każdego elementu.

Plisy —  modny i praktyczny sposób aranżacji okna

Tego rodzaju rolety można wybierać zamiast firanek i zasłon, jak i jako ich uzupełnienie. Do wyboru są różne rodzaje materiałów, kolory i wzory, więc każdy znajdzie coś dla siebie.